2016. július 28., csütörtök

Kéktúrám

Az Országos Kéktúráról Feri haverom oldalán olvasgattam, és egy közös kirándulás alkalmával megragadtam az alkalmat, hogy kikérdezzem őt, tulajdonképpen mi is a lényege, hogyan, miként zajlik pontosan, mi az útvonal, a cél, milyenek az előkészületek, hogyan tervez, s mindez voltaképpen hogyan néz ki a gyakorlatban... Lelkesen mesélte nekem a lényeget, A-tól Z-ig. Olyannyira felkeltette az érdeklődésemet, hogy a következő héten tiszteletemet tettem a Deák téren, a Magyar Természetjáró Szövetség titkárságán, és megvásároltam az Országos Kéktúra Útvonalvázlat és Igazoló füzet nevű kiadványt, majd elhatároztam, amilyen gyorsan csak lehet, elkezdem gyűjteni én is a kilométereket... 



Már több, mint egy éve tagja vagyok egy kirándulós csoportnak, ami életkor illetve foglalkozás tekintetében teljesen vegyes összetételű – diákoktól kezdve a fitt nyugdíjas korosztállyal együtt rójuk időnként a természetet. A csapatnak két közös pontja van; a természet és a közlekedés szeretete. A fiúkkal, lányokkal sokfelé jártunk már; több alkalommal a Budai hegyekben, Solymáron, Egerben, Királyréten, Szokolyán, Márianosztrán, ellátogattunk több alkalommal Szentendrére, s most legutóbb Galgahévízen töltöttünk egy szombati napot, egy csodás délutánt a Bika-tónál. Élvezem mindig ezeket a kirándulásokat, töltekezem minden esetben a természetben – az erdő közepén, a zöld rengetegben, tóparton, folyó mellett, a hegyekben. Hihetetlen mennyire fel tudja tölteni az embert egy-egy szabadnap, amikor kiszakad a megszokott környezetéből, amikor maga mögött tudhatja néhány órára a szürke hétköznapok gondjait, feladatait, amikor kirándul egy kellemeset. Eddig nem tudtam viszont, hogy ezt lehet másképp, akár nekem is, úgymond teljesen amatőr, kezdő túrázónak; előre meghatározott céllal róni az erdők kiválasztott részeit, egy előre meghatározott szakaszt teljesíteni, igazán megismerni az országot, ahol élünk, mindezt pecséttel leigazolni, buzgón gyűjteni a kilométereket egy füzetbe, s minderről egy blogot vezetni azzal a céllal, hogy túratársainknak talán kedvet csinálunk és segítséget nyújtunk mind az útvonal tekintetében, mind abban, hogy ők is megismerjék határaikat...   



Mit jelent az Országos Kéktúra


Ebben a blogban tőlem egyáltalán nem megszokott módon időnként idézeteket másolok be, hogy ami hivatalos információ, az valóban hiteles legyen, a forrásokat természetesen megjelölve.  

A Kéktúra 


„Egy kaland keresztül Magyarországon másfél-millió lépésben” 

„Az Országos Kéktúra Magyarország északi tájain végighaladó, Írott-kőtől Hollóházáig tartó, folyamatos, jelzett turistaút. A hossza több mint 1100 km. Ez Magyarország és Európa első hosszútávú turistaútja, a Rockenbauer Pál Dél-Dunántúli Kéktúrával és az Alföldi Kéktúrával része az Országos Kékkörnek. Teljesítése semmilyen kötöttséggel nem jár, az útvonalat végigjárva a rendszeres sportoláson túl képet kaphatunk hazánk életéről, tájairól, megismerhetjük mindennapjait, lakóit, történelmét, föld- és vízrajzát, állatvilágát és természeti szépségeit…

…Az Országos Kéktúra alapvetően egy olyan jelvényszerző túramozgalom, ahol a túra résztvevői az útvonal végigjárásával rendszeres sporttevékenységet folytatnak. Mindeközben betekintést nyernek hazánk természeti szépségeibe, különféle tájaink életébe, mindennapi ritmusába, megismerik annak történetét, természetrajzát, évszázados alkotásait. Hatéves kortól, állampolgárságra való tekintet nélkül, bármely irányban, bárhogyan szakaszokra bontva, gyalog vagy sível (vegyesen is) teljesíthető. Teljesítése nincs időponthoz kötve, és időtartama sincs korlátozva. Nem verseny, így nevezési díjat sem kell fizetni. Az útvonal egyéni és csoportos bejárása is elfogadott, de csak egyénhez köthető egy teljesítés...” (kektura.hu)


„…az 1160 km hosszú túraútvonal 27 szakaszra van bontva. A leghosszabb a Cserhátban vezető 19-es Becske - Mátraverebély szakasz, ami megközelítőleg 74 km hosszú. A legrövidebb a 14-es szakasz, amely a Hűvösvölgy - Rozália téglagyár között húzódik 14 km hosszan. A Kéktúrát nem kell egyben bejárni, azt a túrázó saját időbeosztásához szabva tetszőlegesen szakaszolhatja. A lényeg, hogy a kezdő és a végpont egy-egy pecsételő hely legyen. Ami fontos, a túra megszakításakor és az ott történő újrakezdésekor is pecsételni, illetve dátumozni kell. Nem szükséges semmilyen egyesületi tagnak lenni a túra teljesítéséhez, de az egyesületi tagok a jelvényt, illetve a pecsétgyűjtő igazolófüzetet kedvezményes áron tudják beszerezni. A kéktúrázóknak a túra teljesítését hitelt érdemlő módon a Magyar Természetjáró Szövetség felé igazolnia kell. Ezt az eredeti igazoló füzetben történt bélyegzéssel és dátumozással teszi. Igazolásként fénymásolt füzet nem fogadható el…” 
(forrás: kektura.hu)



Mit jelent a Kéktúra nekem 

Kaland. Tanulás. Szórakozás. Sport. Futás. Terepfutás. Kultúra. Természet. Történelem. Földrajz. Szépség. Élvezet. Napsütés. Energia. Töltődés. Fejlődés. Önismeret. Túra. Jó levegő. Teljesítmény. Elismerés. Kihívás. Életérzés. Bűvölet. Levegő. Szabadság.  




Néhány adat a Kéktúrával kapcsolatosan 

Hossza: 1160 km (az útvonalak váltakozása miatt folyamatosan változhat)

Szakaszok: 27, Pecsételő helyek: 149, szintemelkedés: 35 405 méter, szintcsökkenés: 35 198 méter   

(forrás: kektura.hu)



A túrákban, a felkészülésben az alábbi weboldalak nyújtanak segítséget





Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése